Doradca klienta +48 570 838 988 kontakt@bautherm.pl

Czy wszystkie rekuperatory są takie same?

Jak wiemy, popyt na rekuperację nieustannie się zwiększa. Oczywiście nas, Bautherm niezwykle to cieszy. Wraz z popytem rośnie rynek, a z rynkiem gama dostępnych urządzeń. Bodaj najważniejszym urządzeniem w całym systemie jest rekuperator, z kolei główną częścią rekuperatora jest wymiennik ciepła i to właśnie w zależności od jego rodzaju możemy rozróżnić następujące typy rekuperatorów:

I. Rekuperator z wymiennikiem krzyżowym.
Wyróżnia go prostota budowy i najniższa cena, a więc i największa popularność. Jak działa takie urządzenie? Zarówno powietrze świeże z zewnątrz, jak i zużyte z wewnątrz budynku płyną specjalnymi kanałami, których trasy są projektowane tak, by w pewnym punkcie ich przepływ był równoległy, lecz nie doprowadzał do „mieszania”. Dochodzi dzięki temu do wymiany ciepła na poziomie od 50 do 70%. Niewątpliwą zaletą jest prostota działania i brak potrzeb użycia dodatkowej energii do ogrzania powietrza. Wadą natomiast jest podatność na oszronienie. Oszronione kanały mogą zmniejszyć bądź nawet zatamować przepływ powietrza co uniemożliwia właściwą pracę rekuperatora. Dodatkowo należy zwracać uwagę na stan zastosowanych uszczelek, gdyż wyeksploatowane mogą prowadzić do niekorzystnych przedmuchów.

II. Rekuperator z wymiennikiem przeciwprądowym
Jest to wymiennik krzyżowy V2. Jego udoskonalenie polega na takim poprowadzeniu przepływu powietrza, by zimne i ciepłe powietrze przepływało obok siebie w przeciwnych kierunkach. Dzięki temu świeże, lecz zimne powietrze ma więcej czasu na ogrzanie się, przez co efektywność instalacji wynosi około 90%. Takie poprowadzenie kanałów eliminuje także zjawisko oszraniania. Za nieco większą cenę otrzymujemy zatem szczelność i niezawodność systemu.

III. Rekuperator z wymiennikiem obrotowym
Nazywany również bębnowym jest to rekuperator, którego wymiennik ciepła (w przeciwieństwie do wymienionych wyżej urządzeń) jest ruchomy. Ponad to wykorzystana masa ażurowa doprowadza do gromadzenia się ciepła. W tym rozwiązaniu zużyte i świeże powietrze w niewielkim stopniu mieszają się ze sobą, co pozwala na odzyskiwanie wilgoci i niedoprowadzanie do przesuszania się pomieszczeń – zwłaszcza w zimie. Rekuperator bębnowy jest odporny na działanie niskich temperatur, jednak jego konstrukcja wymaga o wiele więcej miejsca niż w przypadku rekuperatorów krzyżowych i przeciwprądowych. Jego sprawność sięga około 90%. Ze względu na swoją specyfikę i koszty, nie wykorzystuje się go w domach jednorodzinnych.

 

SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ NA REKUPERACJĘ Z WENTYLACJĄ

Zadzwoń teraz