Doradca klienta +48 570 838 988 kontakt@bautherm.pl

REKUPERACJA
W TWOIM DOMU

Wentylacja mechaniczna z Rekuperacją Rzeszów i Podkarpacie

Według ekspertów rekuperacja to przyszłość a w niedługim czasie – również i konieczność. Bautherm sprawia, iż ta przyszłość może zagościć u Ciebie już teraz. Dzięki niej nasze domystają się miejscem nie tylko ekologicznym, ale przede wszystkim zdrowym dla nas i naszych dzieci, a przy tym umożliwiając znaczne oszczędności. Nie pozwól, by Twoje dzieci musiały oddychać zanieczyszczonym powietrzem w swoim domu. Skontaktuj się z nami, a my poprowadzimy Cię krok po kroku!

Czy rzeczywiście
warto zainwestować w rekuperację?

Z pewnością Ty również zadajesz sobie to pytanie. Jeśli szukałeś odpowiedzi w Internecie, czy bezpośrednio kontaktując się z osobami u których rekuperacja gości już na dobre, na 100% znasz odpowiedź – zdecydowanie Warto! Z punktu widzenia ekonomicznego użytkowania budynku, komfortu oraz zdrowia wprowadzenie naszych instalacji to decyzja, z której będziesz zadowolony jak z żadnej innej.

Największe straty energii, a idące za tym proporcjonalne koszty ogrzewania, spowodowane są niesprawnie funkcjonującą wentylacją budynku oraz słabym ociepleniem. Tradycyjna wentylacja grawitacyjna jest nieefektywna zdecydowanie przez większość roku, a jej prawidłowe działanie jest uwarunkowane czynnikami atmosferycznymi, na które nie mamy wpływu. Ograniczenie strat energii: termomodernizacja i rekuperacja znacznie ograniczą straty energii. Oprócz strat energetycznych, według nas równie ważną kwestią jest komfort użytkowania oraz zdrowie. Związek pomiędzy sprawną wentylacją, a wyżej wymienionymi aspektami jest znaczący, o czym więcej opowiemy poniżej.

certyfikat jakości

5 lat gwarancji

100% zadowolenia

firma z pomysłem

Doświadczenie

zawsze na czas

Terminowość

Rekuperacja – kluczowe zalety

Rekuperacja to z pewnością przyszłość, która dostępna jest już teraz. Dzięki niej nasze domy stają się miejscem nie tylko ekologicznym, ale przede wszystkim zdrowym dla nas i naszych dzieci. A to nie wszystko! Oto główne zalety płynące ze wdrożenia naszych systemów rekuperacji:

W

W razie potrzeby, błyskawiczne i skuteczne wietrzenie pomieszczeń

W

Filtracja niebezpiecznych drobnoustrojów, smogu, alergenów oraz innych zanieczyszczeń powietrza jak np. nadmiar kurzu

W

W zależności od potrzeb, możemy skutecznie schładzać, lub grzać pomieszczenie

W

System usuwania wilgoci wpływa na redukcję czasu potrzebnego do wyschnięcia powierzchni, ubrań itp.

W

Redukcja poziomu hałasów z zewnątrz, poprzez pozostawienie zamkniętych okien

W

Znaczna, sięgająca około 30% oszczędność na ogrzewaniu i zużyciu energii elektrycznej

W

Eliminacja pleśni

W

Odczuwalna nieustanna świeżość

W

Efektywna redukcja nadmiaru wilgoci

W

Wdrożony przez nas system znacznie podnosi wartość danego lokalu!

Co to jest i jak działa rekuperacja?

Za rekuperacją, czyli odzyskiwaniem energii termicznej gazów wylotowych, w celu dalszego jej wykorzystania, przemawiają koszty uruchomienia i eksploatacji, skuteczność, a także możliwości dostosowania i rozbudowy. Zacznijmy od podstaw. Czym jest rekuperacja? Otóż jest wentylacja mechaniczna z odzyskaniem ciepła.Stopień odzysku ciepła z wentylacji zależy w głównej mierze od centrali wentylacyjnej. Od tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej wyróżnia ją to, że nie zasysa powietrza tak, jak ma to miejsce w przypadku kominów. Zamiast tego, nasze specjalne maszyny zwane rekuperatorami, wytwarzają powietrze i regulują jego ruch. Dzięki temu możliwe jest odzyskiwanie ciepła przy jednoczesnej wymianie zanieczyszczonej atmosfery na świeżą, pozbawioną smogu i wilgoci.Rekuperacja (wentylacja mechaniczna) z odzyskiem ciepła to optymalne pod każdym względem rozwiązanie, o którym warto pomyśleć już na etapie projektowania budynku

Rekuperacja – co warto wiedzieć?

Co warto wiedzieć o rekuperacji? Jednym z podstawowych zagadnień które należy znać, jest różnica pomiędzy rekuperacją, a wentylacją grawitacyjną. Powszechnie używana wentylacja grawitacyjna opiera się przede wszystkim na działaniu systemu kominowego. Wentylacja w tym systemie działa poprzez wytwarzającą się między domem, a środowiskiem zewnętrznym różnicę ciśnień. W idealnych warunkach dom powinien utrzymać ciepło, równoczesnej wymianie zużytego powietrza na nowe – poprzez okna, drzwi itp. Tymczasem, cyrkulacja powietrza owszem i zachodzi, jednak bez jakiejkolwiek filtracji (do domu dostaje się pył, alergeny, smog), ze znaczną utratą ciepła, które nie jest magazynowe.

Rekuperacja zaś działa na zasadzie przepływu dwóch strumieni powietrza. Ciepłe, lecz zużyte powietrze jest wydalane z budynku, ogrzewając przy tym nowe i świeże. Rekuperacja daje w tym zakresie dodatkowe możliwości.. Wszystko to przy zamkniętych oknach! Powoduje to znaczną oszczędność energii niezbędnej do utrzymania odpowiedniej temperatury domu, a dzięki specjalnemu systemowi filtrowania, możecie Państwo cieszyć się wolnym od nadmiernej ilości dwutlenku węgla, wilgoci, kurzu, roztoczy, bakterii i wirusów powietrzem. Zdrowie ma się tylko jedno, a czyste powietrze to podstawa jego utrzymania! Rekuperacja jest doskonałym rozwiązaniem nie tylko ze względu na oszczędności, ale także przez wzgląd na aspekt zdrowotny. Rekuperacja daje użytkownikowi – oprócz oczyszczania powietrza wewnętrznego za pomocą filtrów w rekuperatorze–
bardziej zaawansowaną możliwość zastosowania urządzenia, które nie tylko oczyszcza nawiewane powietrze z kurzu (roztoczy), ale także z bakterii i wirusów.

Musimy dodać, iż w nowoczesnym budownictwie nastawionym na ekologie i oszczędność, system rekuperacji jest wręcz niezbędny. Wszystko przez możliwe największą eliminację odpływu ciepła, a więc i ograniczeniu cyrkulacji powietrza. Rekuperacja generuje oszczędności na ogrzewaniu poprzez odzyskiwanie części ciepła z zużytego, wywiewanego powietrza i przekazywanie go świeżemu, nawiewanemu strumieniowi..Powoduje to gromadzenie się wilgoci, co jest wręcz niebezpieczne dla Twojego zdrowia. Dlatego inwestując w nasze systemy, możesz być pewien uniknięcia problemów związanych z wadami przestarzałych rozwiązań.

Prawidłowo dobrana i wykonana rekuperacja nawet przy ujemnych temperaturach jest instalacją działającą sprawnie i ekonomicznie spełnia swoją podstawową funkcję, czyli odzyskuje ciepło wentylacyjne.

niezawodny rekuperator

Mamy wiele dowodów na to, że jest to najnowocześniejszy rekuperator na świecie.

Rekuperatory oferowane przez Bautherm Polska/Rzeszów to najnowsza technologia i pełna automatyka. Co to oznacza? Aparatura sama dobiera tryby i parametry swojej pracy w zależności od zmiennych zachodzących w Twoim domu. Nieważne czy organizujesz przyjęcie, gotujesz, czy wyjeżdżasz na zasłużone wakacje – nasz sprzęt sam zadba o to, by Twój dom pozostał miejscem świeżości i odpowiedniej temperatury.

Zaawansowana automatyka to nie wszystko! Minimalne zużycie prądu, najlepsza na rynku filtracja, wysoka kultura pracy, mnóstwo czujników mierzących parametry przepływającego powietrza oraz stosunek jakość/cena – to właśnie systemy, które oferuje Państwu Bautherm Rekuperacja!

Co wchodzi w skład naszych systemów rekuperatorowych?

przepływ powietrza w domu
Wymienniki ciepła

– Nowej generacji wymiennik ciepła wykonany z tworzywa którego konstrukcja ścianek oraz powierzchnia wymiany gwarantuje najwyższy odzysk ciepła do 95%

Układ filtrowania powietrza nawiewnego

– kształt i rozmiar filtra został specjalnie zoptymalizowany pod kątem dokładnego oddzielenia
zanieczyszczeń od powietrza nawiewnego
– zastosowany materiał gwarantuje możliwie największą efektywną filtrację, jednocześnie
zapewniając niższy opór powietrza
– najnowszy typ budowy, w tym dodatkowa klapa uszczelniająca zapewnia dodatkową
czystość powietrza

Nowoczesne wentylatory promieniowe

– zastosowana obudowa spiralna ze specjalną izolacją wewnętrzną zapewnia niesamowite
wytłumienie i kulturę pracy
– wbudowana specjalna sitak przepływowa mająca za zadanie nadanie odpowiedniego
przepływu powietrza
– nowoczesna elektronika, której celem jest zapewnienie stałego, wcześniej ustalonego
wydatku powietrza

System różnicowania obrotów wentylatorów

– redukuje zużycie prądu instalacji rekuperatoro wej poprzez odpowiedni dobór mocy
– specjalna konstrukcja zapewnia większą efektywność grzania
– zapewnia płynną kontrolę nad temperaturą i wilgotnością pomieszczeń

System automatycznego dostosowania pracy do warunków środowiskowych

– na podstawie ciągle zbieranych i analizowanych danych środowiskowych, system sam
dostosowuje swoją pracę tak, aby niezależnie od pory roku zapewnić odpowiednią
temperaturę i wilgotność budynku

Nagrzewnica wstępna

– redukuje zużycie prądu instalacji rekuperatoro wej poprzez odpowiedni dobór mocy
– specjalna konstrukcja zapewnia większą efektywność grzania
– zapewnia płynną kontrolę nad temperaturą i wilgotnością pomieszczeń

Nowoczesny system pomiarowy przepływu powietrza

– zapewniający równowagę strumieniową powietrza wywiewanego i nawiewnego tak, celem
uniknięcia powstania nad i podciśnienia (negatywnie wpływają one na komfort cieplny w
budynku)

Cały system współgra ze sobą, by nieustannie dostarczać Ci i Twojej rodzinie świeże, filtrowane powietrze. Rekuperacja to nie tylko komfort dla zdrowia, ale również wygody. Szczelne okna sprawią, że pozbędziesz się hałasu i namolnych insektów, cyrkulacja powietrza pozwoli na niemal natychmiastowe pozbycie się przykrych zapachów i dostarczy świeżego powietrza, a możliwość dostosowania temperatury sprawi, że relaks w Twoim domu będzie trwał przez cały rok.

Czy to się opłaca? – czyli kiedy zwróci się zakup instalacji?

Odpowiedź brzmi … zdecydowanie tak! Rekuperacja to benefit zarówno dla zdrowia, jak i domowego budżetu. No dobrze, ale jak szybko inwestycja w wentylację mechaniczną nam się zwróci? Rekuperacja to doskonały zamiennik tradycyjnego sposobu ogrzewania. Przy dobrym projekcie instalacji i domu, należytym ustawieniom oraz odpowiednim parametrom systemu, jesteśmy w stanie uzyskać niezwykle wysoką sprawność odzysku ciepła. To z kolei znacznie zmniejsza potrzebę używania źródeł ogrzewania pochodzących z wykorzystania olejów, paliw, czy energii elektrycznej. To wszystko składa się na oszczędności rzędu nawet dwóch tysięcy złotych w skali roku! A to nie jedyna, ogromna zaleta rekuperacji!

Co o nas mówią klienci?

Z przyjemnością przedstawiamy Państwu kilka wybranych opinii.

Jako firma PCC Prodex, bardzo cenimy sobie współpracę z Bautherm. Firma ta zawsze przestrzega wykonania pracy w ustalonym terminie, kontakt jest bardzo przyjemny i rzeczowy, a wykonane przez nią realizacje reprezentują wysoki poziom.

Szczerze polecamy firmę Bautherm.

Prodex

Współpracowałem z wieloma wykonawcami izolacji natryskowej przez długie lata, lecz firma BAUTHERM jest według mnie nr.1 na tym rynku, który znam. Profesura w swojej dziedzinie! Wykonanie na czas, fachowo i w konkurencyjnej cenie.

Sławomir Chmiel

Fach-Bud

Kontakt bardzo szybki i oferta przedstawiona w sposób profesjonalny i prosty zarazem. Firma dostosowała wykonanie prac do terminów najbardziej mi odpowiadających, a jednocześnie minimalizując moje koszty poprzez łączenie prac w pobliskiej miejscowości. Polecam wszystkim firmę BAUTHERM.

Damian K.

Jak możemy Ci pomóc?

Chcę zamówić darmową wycenę

Skorzystaj z całkowicie darmowej wyceny inwestycji

Chcę się z wami skontaktować

Przejdź do formularza kontaktowego

Warto wiedzieć:

Wymiana filtrów - super ważna sprawa!

Niewątpliwą zaletą wdrożenia systemu rekuperacji jest nieustanna filtracja powietrza z zewnątrz i wewnątrz budynku. Odpowiadają za to specjalne filtry, dzięki którym możemy cieszyć się mieszkaniem, w którym kurz, alergeny, smog i inne zanieczyszczenia z zewnątrz stanowią absolutne minimum. Należy jednak pamiętać, iż filtry podlegają zużyciu. Zwykle zaleca się ich wymianę co kwartał, jednak najlepiej samemu kontrolować stan zużycia i zgłaszać ewentualną potrzebę ich wymiany.

Sprawdzanie stanu filtrów to bardzo prosta czynność zajmująca jedynie kilka minut. Jak rozpoznać, czy dany filtr powinien zostać wymieniony? Otwierając odpowiednie klapy mamy wgląd do tychże elementów. W przypadku, gdy filtry są czarne lub ciemnoszare, mocno zakurzone i zabrudzone, wtedy powinny być niezwłocznie wymienione na nowe. Jeżeli sprawi Ci to jakikolwiek problem, nie obawiaj się i skontaktuj się z nami, z pewnością pomożemy!

Kilka prostych kroków na rozpoczęcie przygody z rekuperacją

Zapewne, dla niektórych zaskoczeniem będzie fakt, iż etap planowania przygody z rekuperacją zaczyna się już od decyzji dotyczącej typu budowy domu. Oczywiście, całą instalację można zamontować również w postawionych już domach i mieszkaniach, jednak największą efektywność systemu rekuperacyjnego osiągniemy w domu typu energooszczędnego, w którym nie buduje się wentylacji grawitacyjnej. System wentylacji mechanicznej jest zresztą niezbędny w przypadku takiej zabudowy, a uwzględnienie go już w trakcie planowania budowy domu, umożliwi sprytne schowanie aparatury tak, by była ona praktycznie niewidoczna.

Dom energooszczędny to z pewnością dodatkowa przestrzeń (ograniczona liczba kominów), mniejsze zużycie energii potrzebnej do zasilania mocnego pieca (słabszy odpowiednik z pewnością spełni swoje zadanie), czy ograniczenie kosztów związanych ze stosunkowo drogimi oknami z nawiewnikami.
Pierwszym krokiem zatem powinien być etap planowania i projektowania. W ramach przepisów każdy budynek musi posiadać odpowiednią wentylację. Z reguły przyjmuje się, że będzie to wentylacja grawitacyjna, dlatego niezbędny jest odpowiedni wpis do książki budowy, w celu eliminacji z planów kanałów do wentylacji grawitacyjnej (nawet jeśli zostaną one wybudowane, firma będzie zmuszona je zaślepić). Jest to znaczna oszczędność pieniędzy, czasu i miejsca! Budynek, w którym zakłada się wprowadzenie rekuperacji, będzie z pewnością potrzebował stosunkowo mniejszej ilości ciepła. Warto to uwzględnić, gdyż pozwala to dodatkowo zaoszczędzić poprzez zastosowanie urządzeń (np. pomp ciepła) o mniejszej mocy. Nasza firma bierze pod uwagę wszystkie powyższe informacje. Nie musisz kupować osobnego projektu, gdyż my wykonany go w sposób całkowicie kompletny i dostosowany do naszych wytycznych. Dzięki temu zapewniamy najwyższą możliwą efektywność systemu i optymalizację kosztów. Dobierzemy odpowiedni osprzęt i poprowadzimy instalację zapewniającą idealną równowagę między skutecznością systemu a wydatkami. Przedstawimy kilka wariantów rozwiązań, łącznie z szacunkową analizą kosztów eksploatacji. Na tej podstawie postaramy się pomóc w dokonaniu najlepszej możliwej decyzji.

Ponadto my, firma Bautherm jesteśmy w stanie zaproponować wsparcie systemu rekuperacji poprzez zastosowanie urządzeń dodatkowych, które zapewnią jeszcze większe oszczędności i zapewnią dodatkowy komfort. Przykładem jest urządzenie jonizujące, które dodatkowo oczyści powietrze.

Podstawowe różnice w porównaniu z klimatyzacją

Zarówno klimatyzacja, jak i rekuperacja opierają się na zmianie właściwości powietrza. Niby to samo, a jednak zupełnie co innego. Jak to możliwe? Otóż głównym zadaniem klimatyzacji jest jedynie utrzymanie zakładanej temperatury i wilgotności powietrza znajdującego się w pomieszczeniu. Niestety, powietrze nie jest wymienianie, przez co wszelkie alergeny, zanieczyszczenia itd. wciąż pozostają w danym pomieszczeniu. Inaczej sprawa ma się w przypadku rekuperacji, której głównym zadaniem jest wymiana zużytego powietrza na nowe. Co więcej, zarówno powietrze z zewnątrz, jak i z wewnątrz jest filtrowane, co sprawia, iż powietrze znajdujące się w budynku posiada zdecydowanie więcej tlenu, znacznie mniejszą ilość alergenów, kurzu, smogu oraz podobnych zanieczyszczeń.

Co zatem lepiej sprawdzi się w Państwa domach? Oczywiście to zależy. Jeżeli chcą Państwo jedynie zmieniać temperaturę pomieszczenia, wtedy polecimy klimatyzację. Jeżeli priorytetem jest zdrowie i dostęp do świeżego powietrza, wtedy zalecimy systemy rekuperacyjne. Dodajmy, że technologia wciąż się rozwija i nowe rekuperatory coraz sprawniej radzą sobie z obniżaniem temperatury pomieszczeń. Dla szczególnie wymagających nadmienimy, iż z powodzeniem można łączyć ze sobą
systemy klimatyzacyjne i rekuperacyjne.

Jak powinien być zbudowany i zamontowany system rekuperacji?

Zacznijmy od rozprowadzenia odpowiednich przewodów wentylacyjnych. W systemie rekuperacji stosuje się dwa rodzaje przewodów: nawiewne i wywiewne. Pierwsze z nich mają za zadanie dostarczenie z zewnątrz powietrza, jego filtrację i doprowadzenie do pomieszczeń takich jak pokoje, salon itp. Celem drugich, jest odprowadzenie zużytego i zanieczyszczonego powietrza do rekuperatora. Tam zachodzi wymiana ciepła między nowym, a starym powietrzem. Następnie powietrze, które było wcześniej w budynku, zostaje wydalone na zewnątrz. Za odpowiedni kierunek przepływu powietrza odpowiedzialne są wentylatory rekuperatora. Ciekawostką jest, iż nawet jeśli w danym pomieszczeniu nie ma punktów nawiewnych/wywiewnych, to i tak zostanie one odpowiednie przewietrzone.
Istotną rolę grają optymalnie dobrane średnice kanałów wentylacyjnych, przez które musi przechodzić odpowiednia ilość powietrza. Ważna jest również izolacja tychże kanałów, w ramach której stosuje się właściwą dla przewodu warstwę wełny mineralnej. Typ i budowę przewodów mamy już za sobą, teraz należy je przemyślanie poprowadzić. Musimy wziąć pod uwagę to, by siatka przewodów gwarantowała dopływ świeżego powietrza do każdego metra budynku, a jednocześnie nie generowała nadmiernego hałasu. Dzięki temu uzyskamy odpowiedni komfort klimatyczny, użytkowy i zdrowotny.

Stosowana przez nas nowoczesna technologia sprawia, że jesteśmy w stanie zupełnie zakryć siatkę kanałów wentylacyjnych! Przejdźmy teraz do centralnego ośrodka naszego obiegu. Mowa tu oczywiście o rekuperatorze stanowiącym rdzeń całej wentylacji. To właśnie w nim, dzięki wymiennikowi ciepła zachodzi wymiana energii pomiędzy świeżym i zimnym powietrzem z zewnątrz, a ciepłym i zużytym powietrzem z wewnątrz. Kluczowe jest dobranie odpowiedniego urządzenia do budynku, jaki Państwo chcecie uposażyć. W selekcji urządzeń pomagają nam specjalne obliczenia zapotrzebowania danego pomieszczenia na powietrze. Pamiętajmy – źle dobrane urządzenie nie zapewni nam odpowiedniej wentylacji, komfortu cieplnego, optymalnego zużycia energii i co bardzo istotne, będzie chodziło
bardzo głośno. Przedstawione wyżej elementy to podstawa funkcjonowania systemu rekuperacji. Oczywiście nie są
to wszystkie elementy układanki. Oprócz kanałów wentylacyjnych i rekuperatora dochodzą również między innymi filtry zapewniające separację powietrza od wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, wywietrzniki itp.

Czy rekuperacja jest dla każdego budynku?

Odpowiedź brzmi: tak! Instalacja rekuperacyjna nadaje się do każdego budynku i nie ma tutaj znaczenia, jakim sposobem ogrzewamy dany lokal. Czy to gaz, prąd, lub pompa ciepła, rekuperacja zapewni znaczną redukcję kosztów ponoszonych na rzecz zagwarantowania komfortu cieplnego. A to nie jedyna zaleta, gdyż system rekuperacji to także m.in.:

– stała dostawa świeżego i czystego powietrza
– wywiewanie na zewnątrz zanieczyszczeń powietrza takich jak kurz, drobnoustroje, nadmiar CO2
– błyskawiczna eliminacja nieprzyjemnych zapachów i wilgoci
– wiele innych, które bliżej przedstawiliśmy w zakładce Rekuperacja – kluczowe zalety.

Nasi partnerzy

Fach-Bud partner bautherm
Wanas partner bautherm
Air-House partner bautherm
Defro Air
Defro Air

Kontakt z ekspertem

Już teraz skontaktuj się z nami. Regionalny doradca jest do Twojej dyspozycji w obrębie następujących miast: Rzeszów, Dębica, Krosno, Jsło, Przemyśl, Sanok, Tarnobrzeg , Stalowa Wola, Mielec oraz całe Podkarpacie.

Nasz najlepszy ekspert

Numer telefonu

+48 570 838 988

E-Mail

biuro@bautherm-rekuperacja.pl

Godziny pracy

08h - 18h
Od pon. do pt.

Pytanie do eksperta z Bautherm Rekuperacja

Menu

Poradnik

Dane kontaktowe

Bautherm to polska firma, która od lat zajmuje się profesjonalnym i kompleksowym wdrażaniem najnowocześniejszych rozwiązań z dziedziny rekuperacji.

^

Wentylacja mechaniczna

^

Realizacje

^

Wycena

^

Bautherm - o marce

^

Kontakt

^

Odpowiednia firma instalacyjna, czyli jak nie dać się nabrać.

^

Jaki rekuperator wybrać?

^

Marcin

 +48 570 838 988

^

BOK Mail

biuro@bautherm-rekuperacja.pl

© Bautherm 2019 Wszelkie prawa zastrzeżone || REALIZACJA STRONY INTERNETOWEJ  NETPIX.PL - Agencja reklamy i marketingu internetowego.

Call Now ButtonZadzwoń teraz