Doradca klienta +48 570 838 988 kontakt@bautherm.pl

W dzisiejszych czasach, gdy rynek wciąż się powiększa, wybór odpowiedniego wykonawcy nie jest najłatwiejszym wyborem. Dlatego przedstawimy Państwu nasz poradnik – po czym poznać fachowca i
jak ustrzec się nieuczciwych krętaczy.

1. Nie oszczędzaj!
Pamiętaj, nie zawsze to, co najtańsze jest najlepsze. Tyczy się to również instalacji rekuperatorowych. Spec, który zaleci zastosowanie najtańszych materiałów, z pewnością nie ma pojęcia o konstruowaniu trwałej i sprawnej wentylacji mechanicznej.

2. Projekt to podstawa
Fachowiec zawsze, ale to zawsze (!) najpierw wykona odpowiedni projekt, na podstawie którego będą postępowały prace montażowe. Każdy projekt jest unikatowy, co wynika z faktu indywidualnych cech domów. Czym grozi nieodpowiedni projekt bądź jego brak? Niewłaściwy przepływ powietrza, strata materiałów i efektywności instalacji wynikająca ze źle przeprowadzanych przewodów wentylacyjnych i innych, niezbyt przyjemnych konsekwencji.

3. Szczelność = skuteczność
Specjalista zwróci uwagę na to, czy używasz szczelnych drzwi zewnętrznych i okien. Dlaczego? Rekuperacja korzysta z wymiany powietrza. Przy wymianie starego, na nowe dochodzi również do filtracji i oddawaniu ciepła. Gdy ciepłe powietrze ucieka z domu – rekuperacja staje się mniej efektywna.

4. Kalkulowanie
Wróćmy na chwilę do projektu. Aby ten spełniał wymogi efektywności, musi być poprzedzony odpowiednimi obliczeniami. Są one niezbędne do dobrania odpowiednich urządzeń i elementów – rekuperatora o należytej mocy, średnicy przewodów wentylacyjnych, czy adekwatnych wywietrzników. Każdy z tych elementów musi ze sobą  współgrać celem optymalnego działania całego systemu.

5. Izolacja
Mówiliśmy jakie przewody należy zastosować. Teraz powiemy, jak powinny być one zabezpieczone. Kanały muszą być należycie izolowane i zamocowane, w innym przypadku nasz system będzie nieefektywny i niestabilny.

6. Modyfikowanie drzwi
Wymiana powietrza wymaga modyfikacji drzwi i każdy prawdziwy fachowiec doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Na czym polega ta modyfikacja? Otóż należy je odpowiednio podciąć
tak, aby powstała przerwa (co najmniej 80cm 2 ) między podłogą a dolną krawędzią drzwi. Dzięki temu otrzymamy odpowiedni przepływ powietrza. Uwaga! Ta operacja nie jest konieczna w przypadku pomieszczeń, w których znajdują się nawiewy i wywiewy.

7. Miejsce dla rekuperatora
Urządzenie powinno być zainstalowane w odpowiednich warunkach. Rekuperatory działają najlepiej w temperaturze powyżej 8 o C. Tylko tyle i aż tyle.

8. Niemal koniec
Załóżmy, że instalacja całego systemu wentylacji została przeprowadzona pomyślnie. Rekuperator i przewody są odpowiednio dobrane. Teraz należy wyregulować sam rekuperator, jak i anemostaty. Za sprawą anemometru fachowiec przeprowadza odpowiednie pomiary i nakłada niezbędne poprawki.

 

SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ NA REKUPERACJĘ Z WENTYLACJĄ

Call Now ButtonZadzwoń teraz